„Wojna to widowisko sportowe”

Oglądałam ostatnio serial właściwie miniserial … „The Night Manager” się zwał … Tam pada zdanie umieszczone w tytule. Jednoznacznie skojarzył się mi z oglądanym kilka lat temu filmem „Lord of War”. Wojna jako towar.

Wciskane są nam historie o patriotyzmie, obronie granic, walce o niepodległość. Szkoleni są ludzie do … obrony zabijania innych ludzi. W imię czego?

Wojna to niezły biznes. Ja, Ty, oni to marionetki. Karty rozdają Ci na górze. Mają gdzieś nas, liczy się kasa. Nie ogarniam. Może nie ma we mnie patriotyzmu … tak rozumianego … Może nie ma żadnego.

Ktoś kiedyś ustalił, że żyć będziemy w ramach państw narodowych, podzielił nas ze względu na język, wiarę, pochodzenie, zajmowany teren i tysiąc innych różniących nas cech. O to przecież chodzi … o to żeby na różnicach budować wzajemną nienawiść, nakręcać strach, który sprawi, że będziemy chcieli kogoś unieszkodliwić by ten ktoś wcześniej nas nie zlikwidował. Zabij żeby przeżyć, żeby spać spokojnie, żeby nie stracić tego co masz, żeby … nakręcić spiralę, żeby interes się kręcił.

Wszystko sterowane z góry. Śmierć się dobrze sprzedaje. Nakręcamy konflikt, sprzedamy więcej broni. Ktoś zarobi. Cierpienie innych – niewinnych … mało przecież ważne. Ci co tym biznesem sterują popijają drineczki i zabawiają się w swoich posiadłościach podczas gdy ludzie giną z przekonaniem , że walczą o … o co? O honor swego kraju? Honor zabijania? O wprowadzenie … demokracji? O … pokój?

Dają do ręki broń jednym i drugim, wysyłają na siebie uzbrojonych po zęby ludzi, bawią się „żołnierzykami” Tak, nic się tak nie sprzeda … Interes ponad wszystko. Kasa bogiem, śmierć bogiem, człowiek człowiekowi … hieną.

Reklamy

Autor: wmroku

Człowiekiem jestem ... a to już coś. Dla jednych dużo, dla drugich mało. Piszę ... z potrzeby. Pstrykam ... dla przyjemności. Zdjęcia, wpisy mojego autorstwa. Zatem uszanuj to Drogi Wizytatorze strony. ENDŻOJ

Jeden komentarz na temat “„Wojna to widowisko sportowe””

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s