Ciemna Strona Mroku · Jasna Strona Mroku · Lubię to! · psychika · psychologia · socjologia · WMroku

Poznaj Pannę P.

 

Ludzie bardzo dużo uwagi poświęcają sami sobie. Dbają by ładnie wyglądać, by prezentować się jak najlepiej. Mnóstwo czasu mija im na myciu, ubieraniu, czesaniu, na pielęgnowaniu tego co widać na pierwszy rzut oka. I nie mówię, że to źle. Gdyby jednak człowiek tyle samo czasu, lub chociaż połowę z tego poświęcał swojej głowie, i nie fryzurę mam na myśli. 😉 Ile czasu poświęcamy swojej psychice? Czy w ogóle się nią interesujemy? Czy utożsamiamy zajmowanie się psychiką z jakimś problemem, a  … skoro nie jestem wariatem to po co mam o tym myśleć?

Jak każda inna część naszego ciała jak każdy inny składnik tworzący człowieka Panna P.  też ma swoją wytrzymałość, Tak samo może się zwyczajnie zepsuć, nawalić, nagle się zbuntować. Tak już urządzony jest ten świat. Ludzie chorują. Na różne dolegliwości, a tu coś czego może nie wiesz: choroba psychiczna to taka sama choroba jak inna, a człowiek chorujący to taki sam człowiek jak inni. Czy w jednej linii możemy postawić cukrzycę, astmę, depresję, ChAD? Tak! To jest choroba. Ludzie chorują i leczą się. Nie ma w tym nic złego, wstydliwego. Logiczne to przecież, a jednak choroby psychiczne lęk wywołują. Osoba chora psychicznie traktowana często jest jako potencjalny napastnik i zagrożenie niczym Joker z najnowszego filmu. Skąd w nas tyle uprzedzeń, stereotypowego myślenia i obaw? Niewiedza zwykle to powoduje. Boimy się tego czego nie znamy, czego nie rozumiemy i co na siłę demonizujemy. „Wariat” to przecież nie jest pieszczota, ani komplement tylko naznaczenie i sygnał o niebezpieczeństwie.

Mimo, że jesteś częścią społeczeństwa jako człowiek jesteś jeden. Sam. Nikt więcej czasu z Tobą nie spędzi, niż Ty sam ze sobą. Nikt o Tobie więcej nie wie, i wiedzieć nie będzie. Choć Ty sam być może siebie nie rozumiesz, nie analizujesz i poznać nie próbujesz.  Czesząc się, myjąc ząbki i wcierając balsam w ciało by gładkie było pomyśl, że jesteś czymś więcej niż „workiem na kości” i Twoja Panna Psychika też domaga się uwagi, czasu i pieszczot. Zamiast się jej bać, chować twarz i udawać, że nie istnieje, przytul ją poznaj i zaproś by była zauważoną i zadbaną częścią Twojego życia. Na pewno będzie wdzięczna.

Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Ważny Dzień. W świecie, w którym żyjemy nie odchodzić od zmysłów, zachować równowagę to trudna rzecz. Zdrowia. Psychicznego też. Wam i sobie.

wmroku10.2019.2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s