Zwyklak

Kto tu zagląda ten tak wygląda

Nie wiem czy ktokolwiek z was kojarzy tekst tytułowy. W latach moich młodzieńczych normą było posiadanie pamiętnika. Nie był to jednak „kochany pamiętniczek”, w którym zapisywano swoje myśli czy przeżycia, a niewielka książeczka, w której wierszykami, cytatami czy też co bardziej twórczy swoimi własnymi słowami wpisywali się. Niektórzy na swojej stronie gdzie kilka słów naskrobali zaginali róg i rysowali tam jakieś brzydactwo z takim właśnie dopiskiem (jak w tytule). Miało to oczywiście być „karą” za ciekawość, a jednocześnie wiadomo przecież, że gdyby okienka nie było, to nie byłoby gdzie zaglądać. To co zakryte czy zakazane kusi najbardziej. Ludzka natura.

Dlaczego o tym piszę? Pozostając w temacie początku roku wielu ludzi ciekawych jest wielce co to ich spotka w 2020 roku. Niezwykle popularne są zwłaszcza wróżby, przepowiednie i horoskopy. Nie wiedzieć czemu są ludzie skłonni wierzyć, że ktoś obcy wyczyta im z układu planet, gwiazd i gwiazdozbiorów to, czego nie wie nikt. Na szczęście. Gdyby wiedział to co by zrobił? Jeśli wszystko w gwiazdach zapisane to zdarzyć się musi? Co więc nie zrobisz to i tak się zdarzy? Czy może to pewne „może być, ale nie musi”? Takie 50/50? Do tego wróżyć nie trzeba. Wiadomo przecież, że albo będzie padać, albo nie będzie padać. To chyba znowu owa nadzieja, z poprzedniego wpisu (tu) do głosu dochodzi i chęć panowania nad własnym życiem, trzymania wszystkiego w swoich rękach, kontroli. Życie jednak przewrotne jest wielce. Wszelkie plany, zamierzenia, ubezpieczenia na wszelki wypadek i przygotowanie na wszystko potrafi w pył i proch zamienić. Mawia się „chcesz rozśmieszyć Pana Boga, pokaż mu swoje plany”. Bez względu na to czy ktoś wierzy w opaczność, przeznaczenie, los lub uważa, że sam decyduje o tym co go spotka, nie sposób zauważyć, że na to co wydarzy się w naszym życiu wpływ ogromny ma reszta świata. To czy dziś mamy dach nad głową, czy żyjemy w świecie bez wojny, głodu czy ciągłego strachu o życie. Coś co dziś bezpieczne, jutro może okazać się pułapką.

Zgodzić się nie mogę, iż nas los przesądzony, a wszystko od a do z zapisane i wpływu na to nie mamy. Niezgodne z moim postrzeganiem świata jest poddanie się i traktowanie życia jak teatrzyku gdzie jesteśmy laleczkami role swoje odgrywającymi bez żadnej woli i możliwości wyboru. Jak jest? Nie wiem. Nie wie pewnie nikt. Domysły, przewidywania, zaklęcia jedynie środkiem uspokajającym na niemoc ludzką. I dobrze. Na chwilę tu przecież jesteśmy i sprawiedliwie wszyscy skończymy tak samo. Po ludzku. Znaczenia nie ma czy w gwiazdach to jest czy nie, bo tu 50/50 nie ma. Nieprzewidywalność i zaskoczenia to pewnik i żadne „szkiełko i oko” nic tu nie da, i mózg najlepszy, i wiara większa od ziarnka gorczycy. Będzie. Co, jak i kiedy dowiemy się, gdy czas przyjdzie.

20200102_140945b

6 myśli na temat “Kto tu zagląda ten tak wygląda

 1. Miałem. I sam też zaginałem 🤪 Jeszcze były zeszyty, w których pisało się zestaw pytań i dawało go w koło, ktoś odpowiadał i wkładał do koperty odpowiedzi, kopertę wklejał do zeszytu i oddawał właścicielowi. Tak było!

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Zgodzić się nie mogę,iż nasz los przesądzony, a wszystko od a do z zapisane…”
  Hmmm, tak sobie myślę- nie wiem – a może mamy do wyboru kilka dróg…i…wybieramy jedną.
  A potem, wszystko jest nie tak,jak byśmy chcieli, bo idziemy drogą „wyobrażoną/wyimaginowaną” i nie zauważamy gdzie jesteśmy.
  Może nasze chcenia/życzenia prowadzą nas i zatracamy realną ocenę tego co robimy, co się dzieje wokół nas i gubimy naszą „pierwotną drogę/wizje”?
  pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Właśnie nie wiem ile zależy od nas, a ile od przeznaczenia, losu itd. Wolę wierzyć, że to raczej moje wybory, jednak zdawać sobie trzeba sprawę, że z ograniczonej puli. Chyba jednak najważniejsze co robimy z tym co nas spotyka, skoro nie mamy czasem na to co nas spotyka. 🙂

   Polubienie

 3. Super:))))
  Zgadzam się z Tobą – „najważniejsze jest, co robimy z tym, co nas spotyka” !!!!!!
  Myślę, że od nas zależy wszystko, albo prawie wszystko. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s