Jasna Strona Mroku · Lubię to! · psychologia · socjologia · Więcej_Światła

Zmieniaj

Nieciekawie zaczęły nam się lata dwudzieste. Rozpada się ludziom świat. Płonie, pogrąża się w chaosie. Nie oszukujmy się jednak, że docierające do nas informacje są jedynymi przykrymi. Na świecie dzieje się tyle złych, bezsensownie okropnych rzeczy, że myślenie o tym, uświadamianie sobie tego co jeden człowiek drugiemu robi, co człowiek ze swym domem robi przyprawić mogłoby w najlepszym wypadku o nerwicę. Nie mówię, żeby nie być świadomym rzeczywistości jaką sami sobie stwarzamy. Swoją drogą jaki stwórca taki świat. Od kiedy człowiek wymyślił sobie, że jest tu władcą i stwarzać swój świat będzie zamiast uczyć się żyć w zgodzie z tym zastanym, mamy niezły bajzel mówiąc kolokwialnie. Wracając jednak to głównego nurtu mej wypowiedzi pisanej. 😉 Trzeba o tym myśleć, ale nie po to by pogrążać się w czarnowidztwie. Czy nic dobrego już się nie dzieje? Czy nic dobrego już nie można zrobić? Jedyne to co czekać na zagładę? Tak zdawać by się mogło, gdyż karmieni jesteśmy nieustannie złymi informacjami. Lęk, strach, niepokój. Potężne to narzędzia do wywierania wpływu i manipulacji.

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie” – słowa Mahatmy Ghandiego. Jeśli każdy zrobi coś, to wszyscy zrobią wszystko. Jeśli każdy będzie zmianą, nic jej nie zatrzyma. Ludzie mają tendencje do oczekiwania wielkich zmian, dynamicznych, tu i teraz. Myślą, że wybuchem rewolucji, poddaniem się emocjom będą w stanie się uratować. Sami niewiele chcą zrobić, wolą wyręczać się innymi. Niech tamten zaprowadzi porządek, niech ten coś z tym zrobi. Oddali decydowanie o własnej planecie, własnych krajach, własnym życiu zgrai bogatych idiotów, którzy karmią się konfliktami i podziałami. Uratować nas mogą małe kroki, każdego. Każda droga zaczyna się przecież od pierwszego kroku.

Wielu ludzi nic nie robi twierdząc, że od nich nic nie zależy. Co to da, że ja coś zmienię, skoro inni robią na odwrót, skoro mój wysiłek zniweczony będzie? Nie patrz na innych, patrz na siebie. Może Twoje działanie wywoła lawinę zmian, może ktoś dzięki Tobie też coś zmieni, może … Może to potrwać. Tygodnie, miesiące, lata, dekady. Możesz rezultatów się nie doczekać. Możesz już nie zobaczyć czy Twoje działanie wywarło jakiś wpływ na coś. Ma to znaczenie? Znaczenie ma działanie, znaczenie ma optymizm, mądra naiwność i wiara, że nie wszystko stracone. Zmieniaj! Na lepsze. Każdego dnia. Siebie zmieniaj. Ratuj siebie. Zmieniając siebie, zmieniasz świat, ratując siebie, ratujesz świat. Zacznij od siebie. Jeśli każdy człowiek dla kogoś jest całym światem, to uratowanie człowieka jest ratowaniem świata. Na pewno dla kogoś jesteś całym światem, kawałkiem świata albo … świadkiem. Spróbuj!

1

5 myśli na temat “Zmieniaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s