psychika · psychologia · socjologia

Nie jesteś krzesłem

„Okropnie wyglądasz”, „Jesteś głupi”, „Nie masz prawa tego robić”, „Ja na Twoim miejscu bym tak nie mógł”, „Nie znasz się na tym”. I tak dalej, i tak dalej.

Ludzie, nie wiadomo dlaczego roszczą sobie prawo do wypowiadania się na temat życia innych ludzi, życia, które do nich nie należy. Dają dobre rady, gdy nikt ich o to nie prosi. Stawiają się w roli ekspertów od mody, zdrowia, nauki i wszelkich innych dziedzin życia. Nie swojego życia. Kiedy zapytasz ich po co to robią, w większości przypadków odpowiedzą, że z troski, że chcą dobrze. Dobrze dla kogo? Łatwiej tłumaczyć się, zasłaniając swoje wścibskie lub dążące do układania życia innym motywacje pozytywnymi intencjami. Tymczasem w większość przypadków ludzie nadmiernie interesujący się wyglądem, wiedzą, życiem innych i kąśliwie je komentujący, tak naprawdę próbują kompensować sobie swoje braki. Zajmij się człowieku swoim życiem, a jeśli nie masz do powiedzenia innym czegoś co im pomoże, wzbogaci ich lub ku rozwojowi ich pchnie, to się nie odzywaj.

Proste myśli , bez nadmiernego wymyślania i wielkich filozofii:

 1. Jeśli chcesz kogoś skrytykować, zastanów się najpierw z jakiego powodu to robisz, czy na pewno z troski o tą osobę, a nie z potrzeby dowartościowania samego siebie? Jeśli już naprawdę musisz, to zrób to prywatnie, mówiąc tej osobie co Ci się w niej nie podoba – konkretna cecha, a nie mówiąc, że ktoś jest głupi czy beznadziejny. To nie jest konstruktywna krytyka.
 2. Jeśli niepytany masz chęć komuś powiedzieć, że brzydko wygląda, nie ładnie mu w tym ubraniu, ma kiepską fryzurę lub makijaż to … odpuść sobie. Nie wszystko musi Ci się podobać. Każdy ma swój gust i swój pomysł na siebie. Szanuj to!
 3. Jeśli masz chęć mówić innym jak mają żyć, to pomyśl sobie, że nie każdy może chcieć żyć jak Ty, a każdy ma prawo do budowania własnego szczęścia i życia według własnych zasad. Nie muszą one być
 4. Zajmij się swoim życiem, rozwojem, nauką, poprawianiem błędów, pracowaniem nad wadami. Uwierz mi, że życia Ci nie starczy by zająć się naprawdę sobą. Po co więc interesujesz się tak bardzo innymi?
 5. Dziel się z ludźmi pozytywnymi opiniami, doświadczeniami, a jeśli zależy Ci na czyimś dobru lub rozwoju, to bądź drogowskazem. Pokazuj metody, ścieżki i sposoby, dawaj wędkę, a nie rybę. Skoro sam uważasz się za wszystkowiedzącego, to daj innym też szansę na bycie takim „ideałem” jak Ty. 😉
 6. Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe. Zanim zrobisz, powiesz cokolwiek to zastanów się, czy sam chciałbyś być traktowany tak, jak traktujesz innych.

Jeśli jesteś osobą, która jest krytykowana, obrażana, zasypywana dobrymi radami i ocenami, to pomyśl sobie, że … nie jesteś krzesłem. 😉 Jeśli wiesz kim i jaki jesteś, jeśli wierzysz w siebie,  w swoje zdolności i umiejętności to nie daj sobie wmówić, że jesteś inny. Za konstruktywną krytykę i dobre rady, o które prosisz ładnie podziękuj i w zależności od chęci lub potrzeby zastosuj lub nie. Od toksycznych ludzi, co trują Cię swoją wizją Twojego życia odcinaj się. I nie karm trolla. Im bardziej będziesz się tłumaczyć, że nie jesteś krzesłem tym bardziej krytykant jest zadowolony.Szkoda czasu, szkoda życia i energii na takich ludzi.

Twoje życie, Twoja sprawa.

Tak wiem, nikt mnie o te rady nie prosił. 😉 Nie ma za co. 😉 Czasami jednak dobrze spisać sobie, co się myśli jako dobrą radę dla samego siebie. Może komuś też się przyda.

Dobrego dnia, popołudnia, wieczoru, nocy. Życia dobrego ludzie. Innego mieć nie będziecie, poza swoim.

6

 

 

 

 

 

 

4 myśli na temat “Nie jesteś krzesłem

 1. Cytat, od słów „samotność mi nie wadzi…” jest zgodny z moją aktualnym życiem.
  Czy jest mi z tym „dobrze”? Teraz tak :))), a za jakiś czas…nie wiem :(((
  pozdrawiam:)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s