psychika · psychologia · Więcej_Światła

Dżem zakochanych

Serduszkami, czekoladkami, miśkami, truskawkami sklepy teraz stoją. Szał walentynkowy czas start. Zarobią sklepy, restauracje, kina, teatry, gdy ludzie walentynkowo zaczną wyprowadzać się … z uniesieniem. 😉 Mówię o wyprowadzaniu się nawzajem by spędzić jakoś walentynkowy wieczór. Nie życzę żeby celebrowanie  zakończyło się złamanym sercem lub rozstaniem. Pośród licznych mniej lub bardziej tandetnych, stworzonych z myślą o tym dniu rzeczach, wpadł mi w oko na półce … dżem. Truskawkowy dżem znanej firmy z napisem na etykiecie „Dzień Zakochanych”. Ciekawe. Wyobraźnia podsuwa co z takim dżemem zrobić można z ukochaną osobą. Gofry na przykład, albo naleśniki! O! 😀

Zastanawiające co się z tymi słoiczkami stanie po owym dniu? Będą tam leżeć cierpliwie na półeczce kusząc tych, co na etykietę nie patrzą albo codziennie mają lub chcą mieć zakochany dzień? Czy będą czekać do przyszłego roku jako dobrze zakonserwowane przetwory niczym miłość wieloletnia.

Dzień zakochanych. Zakochanie (nie mylić z miłością) . Zaburzenie chemii w mózgu, która ludzi czyni mało racjonalnymi. Wynosi ich na nieboskłony, oślepia. Na skutek działania feromonów, w podwzgórzu uwalniana jest fenyloetyloamina (PEA).  Substancja należy do grupy amfetamin, więc zakochany jest pod wpływem narkotyku lub (i) drugiej osoby? (niepotrzebne skreślić) 😉  Wzrost PEA ma swoje konsekwencje. Tworzy się coś w rodzaju łańcuszka hormonowego. Noradrenalina – dopamina – serotonina . Jak zachowuje się zakochany człowiek nie muszę chyba opisywać.  Odurzony, zaślepiony, nierozsądny itd. Same przymiotniki. 😉 Niekoniecznie przyjemne.

Zakochanie trwa w zależności od odporności delikwenta na narkotyk. Naukowcy mówią, że ludzki mózg uodparnia się na PEA po 18 – 48 miesięcach. Stąd pewnie ludzie, którzy uzależnieni są od … uzależnienia, więc potrzebują zakochiwać się co rusz. Taki wieczny haj. 😉 Dalsze działanie hormonów dotyczy już dłuższych związków i kolejnego etapu, a więc nie w temacie zakochania jest. Na pewno chętni znajdą liczne dostępne artykuły naukowe na ten temat.

Wracając jednak do zakochania i świętowania tego stanu, warto zaznaczyć, że liczna grupa jest zwolenników, ale i przeciwników dnia tego jest sporo. Podnoszone za i przeciw dotyczą tego, że to miły dzień i każdy jest dobry na wyznania uczuć, a także, że to czysta komercja, wymyślone święto ku miłości … do naszych portfeli. Bez względu na wasze poglądy i tego co robić będziecie lub (nie) warto pomyśleć trochę o człowieku nie tylko jako o romantycznych stworzeniu, co strzałą amora dogoniony bronić się nie może, ale jako o fascynującym „urządzeniu”, które polem bitwy jest chemicznych procesów. Będąc świadomym jak działamy, lepiej się rozumiejąc mamy chyba większy wpływ na to jak przeżywać będziemy zachodzące w nas procesy.

10

3 myśli na temat “Dżem zakochanych

  1. Zaburzenie chemii w mózgu wzmaga kreatywność, poprawia krążenie krwi, napięcie skóry i wzmacnia poczucie własnej wartości. Dodaje kolorytu, rozpromienia, wywołuje często stan błogości i zadowolenia.
    W tej sytuacji dżem truskawkowy sprawdza się zawsze idealnie, niezależnie od daty spożycia…

    Polubione przez 1 osoba

  2. …kiedyś pewna mądra i twórcza kobieta – poetka – na pytanie: „jak poznać,że to jest miłość?”, odpowiedziała: „jak kocham, to na półce wyszukam dżem,który On lubi”…
    🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s