Ciemna Strona Mroku · Jasna Strona Mroku · WMroku · Zwyklak

Będzie dobrze? Dobrze już było!

Pamiętacie jak to było przed? Pamiętacie jak było na początku? Brawa dla medyków, widzialna ręka, #zostanwdomu , wszyscy razem, zjednoczeni z niewidzialnym potworem z Chin. Posiłki dla medyków, zbiórki na sprzęt, szycie maseczek. Tak było! Naprawdę! Coraz częściej jednak pojawiają się nasze polskie, a może typowo ludzkie zachowania. Obrażanie, szykanowanie, mówiąc dzisiejszym językiem hejtowanie. Przebijanie opon, niszczenie mienia. Codzienna polska izolacyjno – kwarantannowa rzeczywistość. Szkoda.

Pamiętacie jak niegdyś protestowano przeciwko domom dla ludzi zakażonych hiv i chorych na aids? Jak ludzie protestują gdy w ich okolicy buduje lub otwiera się noclegownia dla bezdomnych, miejsca dla wykluczonych społeczne, budynki socjalne.

Zawsze muszą być jacyś ONI. MY i ONI. Ile przecież można czynić „onym” niewidzialnego wirusa, co to w sumie bardziej nie ma go niż jest. O jego istnieniu dla tych co go bezpośrednio nie doświadczyli lub nie znają kogoś lub kogoś kto kogoś zna, świadczą jedynie cyferki, statystyki podawane na chłodno.

Radość. Pan Stanisław. Stulatek tak zwanym ozdrowieńcem. W świecie gdzie starsi skazywani są na śmierć bo … swoje już przeżyli, bo młodszy ma większe szanse, bo nie starczy sił, respiratora, miejsca, zdrowieją Ci, co mają zdrowieć, żyją Ci co nadal mają żyć.

Kiedy zaczynała się epidemia, pandemia, zaraza czy jak zwał, tak zwał skłonna byłam twierdzić, że to jedna z niewielu rzeczy w miarę sprawiedliwych, jak na ten ziemski padół. Wirus nie znający granic, nie patrzący na to czy ktoś biedny czy bogaty. Nie uznający sławy, zwierzchnictwa i hierarchii. Chyba jako przeciętny zjadacz chleba dobrze było tak myśleć. Nieprawda to przecież. Wirus nas zamknął i odizolował. Zamknij się w willi z basenem, siłownią i kortem tenisowym, albo na dwudziestu metrach z rodziną. Izoluj się na rajskiej wyspie albo w dzielnicy nędzy. Żyj w Szwecji, w Chinach, na Białorusi, w Nowej Zelandii, w Polsce. Nawet ten sam wirus, nie wszędzie taki sam jest. Dzieli nas wszystko. Łączy (tylko/aż) bycie człowiekiem homo sapiens.

 

20200322_135448

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s