humor · Jasna Strona Mroku · Poezja · WMroku · Zwyklak

Tłuszcz nośnikiem smaku

Każdy gotowacz/kucharz/ szef kuchni (niepotrzebne skreślić) wie lub powinien wiedzieć jeśli nie wie, że to co w tytule tego posta stwierdzono jest jedną z oczywistości sztuki przyrządzania jedzenia.

Kiedyś panowało przekonanie, iż ludzki język i jego używanie (podczas jedzenia 😉 ) bazuje na 4 smakach: słodkim, gorzkim, słonym i kwaśnym. Do tego zestawu dołączył następnie smak umami mający odpowiadać wrażeniom mięsnym, rosołowym, białkowym. Nie jest to smak znajdujący się jedynie w mięsie, ale występuje także w sosie sojowym, serze, grzybach, brokułach czy pomidorach, a zwłaszcza produktach będących efektem przetworzenia pomidorów np. koncentracie pomidorowym do którego moja miłość od wczesnego dzieciństwa nie zna granic. Jako dziecko uwielbiałam wyjadać paluchami koncentrat wprost z puszki (pyyyszka). Mam nawet zdjęcie, na którym zostałam przyłapana na tym procederze. Tak czy siak umami to smak glutaminianu sodu, który uwielbiają między innymi Azjaci, wzbogacając nim swe potrawy ( i nie mam na myśli tu zupek chińskich, choć i tam go znajdziecie).

Wróćmy jednak do tłuszczyku. Toczą się dyskusje czy smak tłusty powinien być oddzielony od umami i dołączyć do pozostałych pięciu jako ten szósty. Naukowcy australijscy przeprowadzali nawet „tłuste” badania, a sam smak tłuszczyku, który wyraźnie spodobał się smakującym nazwali „olegustus” z łaciny rzec jasna. Smak tłuszczu, tłuściutki smaczek dopełniający, uzupełniający i spajający wszystkie inne.

Jeśli więc jesteś człowiekiem co postanowił sobie, że spalać będzie z brzucha, ud lub pozbywać się chce „galaretowatości rąk” 😉 to pozbywaj się jedynie nadmiaru, zdrową porcję tłuszczu sobie zostaw. Dla smaku. Bądźcie zdrowi i smaczni!


Najedzony Lub I Nie

Od ciała po umysł

Apetyt

Smak zbalansowany

Masz dla mnie

W całości

Jesteś

Smakiem

Dotykiem

Pragnieniem

Zaspokoisz

Spełnisz

Każdą

Zachciankę

Nakarmisz

Smaczne kąski podeślesz

Zostawisz

Nie Na Żar Ty


11 myśli na temat “Tłuszcz nośnikiem smaku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s